Kokoomus hakee EPP-kongressia Suomeen

Uutiset

Kokoomus hakee Suomeen ja Helsinkiin Euroopan kansanpuolueen EPP:n kongressia. EPP:n kongressi pidetään marraskuussa 2018.

EPP:n puoluekokous olisi yksi suurimmista Suomessa järjestetyistä kansainvälisistä poliittisista kokouksista. Se toisi Helsinkiin kaikkien eurooppalaisten EPP-puolueiden puheenjohtajat ja kaikkiaan 2000-3000 kokousvierasta. Suomeen tulisi useita eurooppalaisia pääministereitä ja valtiojohtoa liittokansleri Angela Merkelistä lähtien.

Kongressista on perinteisesti kilpailtu EPP:n sisällä. Sitä ei ole koskaan järjestetty Pohjois-Euroopassa. Päätöksen kokouksen pitopaikasta tekee EPP:n puoluevaltuusto 4. joulukuuta Brysselissä.

EPP on Euroopan parlamentin suurin poliittinen ryhmä. Siihen kuuluu 77 puoluetta ja kumppanipuoluetta 41 maasta.

Kokoomus on ollut EPP:n jäsen siitä saakka, kun Suomi liittyi Euroopan unioniin vuonna 1995.

Lisätiedot:
Minja Timperi, kansainvälisten asioiden sihteeri, p. 050 574 2162