Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Uudenmaan Kokoomus

  • Tervetuloa
  • Eduskuntavaalit
  • Ajankohtaista
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttäLaajenna
    • Meistä
    • Piiritoimisto
    • Piirihallitus
    • Kansanedustajat
  • HyvinvointialueetLaajenna
    • Itä-UusimaaLaajenna
      • Itä-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Keski-UusimaaLaajenna
      • Keski-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Länsi-UusimaaLaajenna
      • Länsi-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Vantaa-KeravaLaajenna
      • Vantaa-Keravan aluevaltuutetut
Uudenmaan Kokoomus
Uutiset

Sofia Vikman: Minna Canth laittaisi perusopetuksen kuntoon

19.3.2023 Reading Time: 3 minutes

Tänään 19.3. liputamme Minna Canthin päivän eli tasa-arvon päivän kunniaksi. Canth on ensimmäinen suomalainen nainen, joka sai oman liputuspäivän.

Canth syntyi Tampereella vuonna 1844. Hän teki uran kirjailijana, toimittajana, kauppiaana sekä oli ensimmäinen suomenkielinen sanomalehtinainen. Hän oli vahva yhteiskunnallinen vaikuttaja. Minna Canthin kaltaiset rohkeat edelläkävijät ovat kautta historian muuttaneet maailmaa paremmaksi ja tasa-arvoisemmaksi meille kaikille.

Canth edisti naisten asemaa muun muassa tekemällä työtä tyttöjen koulutusmahdollisuuksien parantamiseksi. Hänen työnsä suomenkielisen koulutuksen eteen oli kaikkiaan uraauurtavaa.

Tänään voimmekin todeta, että pienen suomen valtti on ollut juuri se, että jokaisella taustaan ja varallisuuteen katsomatta on ollut tasa-arvoiset mahdollisuudet kouluttautua.

Koulutuksemme on tuottanut erinomaisia oppimistuloksia ja lisännyt mahdollisuuksien tasa-arvoa.

“On tunnistettava jo lähes kaksi vuosikymmentä jatkuneen oppimistulosten heikkenemisen juurisyyt”

Suomalaisten oppimistulokset ovat kuitenkin olleet PISA-tutkimusten mukaan laskusuuntaisia jo vuodesta 2006 alkaen.

Tuoreen OECD:n raportin mukaan Suomessa koulutustason lasku on jatkunut ja olemme pudonneet keskikastiin. Aiemmin olimme Yhdysvaltojen ja Etelä-Korean kanssa maailman parhaiden joukossa. Nyt olemme pudonneet keskitason alapuolelle Turkin ja Chilen sarjaan.

Suunta on käännettävä. On tunnistettava jo lähes kaksi vuosikymmentä jatkuneen oppimistulosten heikkenemisen juurisyyt.

Kokoomuksessa julkaisimme alkuvuodesta koulutuspoliittisen ohjelmamme, joka tarjoaa ratkaisut laajasti eri koulutusasteiden haasteisiin.

“Peruskoulusta ei saisi valmistua ilman riittäviä luku-, kirjoitus- ja laskutaitoja”

Panostamalla varhaisiin vuosiin luomme pohjan lasten myöhemmälle koulupolulle. Uuden varhaiskasvatuslain myötä pedagogiikka painottuu varhaiskasvatuksessa aiempaa enemmän. Laadukas varhaiskasvatus tukee lapsia ja tutkitusti tasaa osaamiseroja koulupolun alussa.

Varhaiskasvatuksen henkilöstöstä on pulaa. Tarvitsemme toimenpiteitä, joilla turvaamme varhaiskasvatusalan veto- ja pitovoimaa. Meidän on nostettava varhaiskasvatuksen opettajien koulutusmääriä sekä kiinnitettävä huomiota alan houkuttelevuuteen, työoloihin ja johtamiseen.

Peruskoulusta ei saisi valmistua ilman riittäviä luku-, kirjoitus- ja laskutaitoja. Nyt joka kahdeksas nuori päättää peruskoulun vailla riittäviä valmiuksia jatko-opintoihin. Perusopetus on laitettava kuntoon, jotta jokaisella peruskoulun päättävällä on riittävät perustiedot ja -taidot jatko-opintoihin ja sitä kautta työelämään.

Perusopetusta on kehitetty sirpalemaisesti hankerahoituksella, mikä on uuvuttanut niin hallinnon kuin opettajat. Kouluihin tarvitaan työrauha keskittyä perusasioihin eli opettamiseen ja oppimiseen.

Vahvistaisimme perustaitojen opetusta nostamalla alakouluissa annettavan opetuksen vähimmäismäärää. Näin saadaan enemmän aikaa ja läsnäoloa opetukselle.

“Kokoomuksessa haluamme kääntää oppimistulokset nousuun”

Yhtenä keskeisistä kipupisteistä on inkluusioonkin liittyen oppimisen tuki, joka on uudistettava. Oppimisen tukea on oltava tarjolla yksilöllisesti ja aidosti oppilaan tarpeita vastaavasti. Tuen keinovalikoiman on oltava laaja siten, että myös tarpeellinen pienryhmä- tai pienluokkaopetus on mahdollista. Oppimisen tuen laittaminen kuntoon on keskeistä koulujen työrauhan kannalta.

Koronapandemia lisäsi lasten ja nuorten fyysistä ja henkistä pahoinvointia. Opiskeluhuollon siirryttyä hyvinvointialueille on varmistettava, että oppilaat saavat heille kuuluvat palvelut. Tarvittaessa opiskeluhuolto on siirrettävä takaisin kunnille, jotta palvelut voidaan turvata lähellä lapsia ja nuoria.

Koulutuspolitiikka edellyttää tulevana vuosikymmenenä ennakoitavuutta ja pitkäjänteisyyttä. Tempoilua on vältettävä. Koulutuksen järjestäjät tarvitsevat työrauhaa ydintehtäviensä toteuttamiseen.

Suomi pärjää vain osaamisella. Nyt on oikea aika laittaa perusasiat kuntoon ja antaa ammattilaisille työrauhaa. Kokoomuksessa haluamme kääntää oppimistulokset nousuun ja nostaa koulutustasoa. Uskon, että tämän puolesta myös Minna Canth tänään toimisi!

Sofia Vikman

kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen

Avainsanat: #Blogit#koulutus#koulutuspolitiikka#liputuspäivä#Minna Canth#PISA#Politiikka#sivistys#Sofia Vikman

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Maailman paras peruskoulu?
SeuraavaJatka
Kai Mykkänen: Velkakatto lakiin

Kokoomus.fi uutisia

  • Kokoomuksen eduskuntaryhmä: Suomen on voitava itse päättää, ketä Suomeen tulee
  • Kokoomuksen Valtonen: Tyttöjä ei tule peittää Suomessa
  • Kokoomuksen puoluevaltuusto käsitteli 232 puoluekokousaloitetta 
  • Eläinten hyvinvointi on sivistyneen yhteiskunnan mitta – Kokoomuksen 6 keinoa eläinten hyvinvoinnin parantamiseksi
  • Kokoomuksen puoluevaltuusto valitsi varapuheenjohtajiston kaksivuotiskaudelle 2026–2028

Verkkouutiset.fi

  • Älypuhelimesi sijaintitiedot voivat vaarantaa turvallisuutesi – asiantuntija varoittaa riskistä
  • Avain voi olla kotisi suurin riski
  • Poliisikansanedustaja haluaa kriminalisoida rappiostriimaamisen
  • PIN-koodille tuli haastaja – tämä voi korvata näpyttelyn
  • Kiina kehitti raketinheittimestä laukaistavan droonin – jäljet johtavat Venäjälle

Seuraa meitä

Facebook X Instagram

© 2026 Uudenmaan Kokoomus

Hallinnoi evästeiden suostumusta
Käytämme evästeiden kaltaisia tekniikoita laitteen tietojen tallentamiseen ja/tai käyttämiseen. Teemme tämän parantaaksemme selauskokemusta ja näyttääksemme (muita kuin) henkilökohtaisia mainoksia. Suostumalla näihin tekniikoihin voimme käsitellä tällä sivustolla tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia. Suostumuksen epääminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Asetukset
Tekninen tallennus tai pääsy on tarpeen laillisessa tarkoituksessa sellaisten asetusten tallentamiseen, joita tilaaja tai käyttäjä ei ole pyytänyt.
Tilastot
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan tilastollisiin tarkoituksiin. Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan anonyymeihin tilastollisiin tarkoituksiin. Ilman haastetta, Internet-palveluntarjoajasi vapaaehtoista suostumusta tai kolmannen osapuolen lisätietueita pelkästään tähän tarkoitukseen tallennettuja tai haettuja tietoja ei yleensä voida käyttää tunnistamaan sinua.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.
  • Hallitse vaihtoehtoja
  • Hallinnoi palveluita
  • Hallitse {vendor_count} toimittajia
  • Lue lisää näistä tarkoituksista
Näytä asetukset
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Vieritä ylös
  • Tervetuloa
  • Eduskuntavaalit
  • Ajankohtaista
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttä
    • Meistä
    • Piiritoimisto
    • Piirihallitus
    • Kansanedustajat
  • Hyvinvointialueet
    • Itä-Uusimaa
      • Itä-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Keski-Uusimaa
      • Keski-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Länsi-Uusimaa
      • Länsi-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Vantaa-Kerava
      • Vantaa-Keravan aluevaltuutetut
Haku