Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Uudenmaan Kokoomus

  • Tervetuloa
  • Eduskuntavaalit
  • Ajankohtaista
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttäLaajenna
    • Meistä
    • Piiritoimisto
    • Piirihallitus
    • Kansanedustajat
  • HyvinvointialueetLaajenna
    • Itä-UusimaaLaajenna
      • Itä-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Keski-UusimaaLaajenna
      • Keski-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Länsi-UusimaaLaajenna
      • Länsi-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Vantaa-KeravaLaajenna
      • Vantaa-Keravan aluevaltuutetut
Uudenmaan Kokoomus
Uutiset

Petteri Orpo: Uusi ydinvoimala Suomeen

25.3.2023 Reading Time: 2 minutes

Yksi tulevan hallituksen tärkeimmistä tehtävistä on vauhdittaa voimakkaasti uusien ydinvoimaloiden rakentamista Suomeen. Kokoomus haluaa ydinvoimasta tulevan hallituksen energiapolitiikan kulmakiven.

Fortum ja Outokumpu julkistivat 23.3. selvittävänsä mahdollisuutta rakentaa Outokummun Tornion terästehtaan lähelle pienydinreaktorin. Vastaavat hankkeet ovat äärimmäisen positiivisia ja uuden hallituksen on varmistettava, että hankkeilla on edellytykset toteutua.

Ydinsähköllä on lukuisia kilpailuvaltteja. Ensinnäkin sähkön tuotanto on edullista ja sähkö on toimitusvarmaa. Säästä riippumatta ydinvoimalla voidaan takoa tasaiseen tahtiin energiaa. Ydinvoima on myös täysin puhdasta energiantuotantoa ja vahvistaa omavaraisuuttamme. Omavaraisuuden vahvistaminen irtautumalla ulkomaisesta fossiilienergiasta tekee Suomesta turvallisemman maan.

“Suomessa positiivinen suhtautuminen ydinvoimaan”

Kokoomus ehdottaa, että puolueet sitoutuvat tulevalla vaalikaudella myöntämään myönteinen periaatepäätös kaikille länsimaisille vähimmäisehdot täyttäville uusille ydinvoimahankkeille. Ydinvoimaloiden suunnittelu on kallista ja siihen on voitava ryhtyä ilman riskiä, että työ valuu hukkaan. Ydinvoimahankkeilta on poistettava poliittinen riski.

Myönteisen suhtautumisen on koskettava sekä modulaarisia pienreaktoreita, että suurempia ydinvoimayksiköitä, turvallisuusvaatimukset huomioiden. Tulevan hallituksen on sitouduttava aiemmin suunniteltua nopeampaan edistymiseen ydinenergialain uudistuksen kanssa. Vain merkittävien uusien ydinvoimainvestointien avulla voimme turvata edullisen ja varman sähkön sekä tehdä Suomesta puhtaan energian suurvallan.

Suomella on useita keskeisiä etuja ydinvoimamaana. Suomessa on lähtökohtaisesti hyvin positiivinen suhtautuminen ydinvoimaan kansalaisten puolesta. Samalla olemme ylläpitäneet huippuluokan ydinvoimaosaamista ja olemme ratkaistu uutta voimaa ylläpitäen samalla vanhaa. Suomessa on myös ratkaistu ydinjätteen loppusijoituskysymys Onkalo-hankkeella. Tästä monet muut maat ovat jopa kateellisia.

Ruotsissa uusi hallitus on sitoutunut antamaan valtiontakauksia 35 miljardin euron edestä uusien ydinvoimahankkeiden edistämiseksi. Ydinvoimassa kustannukset painottuvat nimenomaan rakentamisvaiheeseen ja ydinvoiman edistämisessä on keskeistä rakentamisvaiheen sujuvoittaminen. Suomessa pitää olla tarvittaessa valmiutta Ruotsin kaltaisille ratkaisuille, jotta saamme varmistettua uusia ydinvoimainvestointeja Suomeen mahdollisimman pian. Edullisen, varman ja puhtaan energian saatavuuden pitää olla Suomelle yksi tulevaisuuden kilpailueduista.

Petteri Orpo
Kirjoittaja on kokoomuksen puheenjohtaja.

Avainsanat: #Blogit#Julkaisut#ympäristö#yrittäjyys

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Apua pitää saada, kun ei enää jaksa
SeuraavaJatka
Itämerestä on puhuttava – myös vaalien alla

Kokoomus.fi uutisia

  • Kokoomuksen eduskuntaryhmä: Suomen on voitava itse päättää, ketä Suomeen tulee
  • Kokoomuksen Valtonen: Tyttöjä ei tule peittää Suomessa
  • Kokoomuksen puoluevaltuusto käsitteli 232 puoluekokousaloitetta 
  • Eläinten hyvinvointi on sivistyneen yhteiskunnan mitta – Kokoomuksen 6 keinoa eläinten hyvinvoinnin parantamiseksi
  • Kokoomuksen puoluevaltuusto valitsi varapuheenjohtajiston kaksivuotiskaudelle 2026–2028

Verkkouutiset.fi

  • Älypuhelimesi sijaintitiedot voivat vaarantaa turvallisuutesi – asiantuntija varoittaa riskistä
  • Avain voi olla kotisi suurin riski
  • Poliisikansanedustaja haluaa kriminalisoida rappiostriimaamisen
  • PIN-koodille tuli haastaja – tämä voi korvata näpyttelyn
  • Kiina kehitti raketinheittimestä laukaistavan droonin – jäljet johtavat Venäjälle

Seuraa meitä

Facebook X Instagram

© 2026 Uudenmaan Kokoomus

Hallinnoi evästeiden suostumusta
Käytämme evästeiden kaltaisia tekniikoita laitteen tietojen tallentamiseen ja/tai käyttämiseen. Teemme tämän parantaaksemme selauskokemusta ja näyttääksemme (muita kuin) henkilökohtaisia mainoksia. Suostumalla näihin tekniikoihin voimme käsitellä tällä sivustolla tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia. Suostumuksen epääminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Asetukset
Tekninen tallennus tai pääsy on tarpeen laillisessa tarkoituksessa sellaisten asetusten tallentamiseen, joita tilaaja tai käyttäjä ei ole pyytänyt.
Tilastot
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan tilastollisiin tarkoituksiin. Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan anonyymeihin tilastollisiin tarkoituksiin. Ilman haastetta, Internet-palveluntarjoajasi vapaaehtoista suostumusta tai kolmannen osapuolen lisätietueita pelkästään tähän tarkoitukseen tallennettuja tai haettuja tietoja ei yleensä voida käyttää tunnistamaan sinua.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.
  • Hallitse vaihtoehtoja
  • Hallinnoi palveluita
  • Hallitse {vendor_count} toimittajia
  • Lue lisää näistä tarkoituksista
Näytä asetukset
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Vieritä ylös
  • Tervetuloa
  • Eduskuntavaalit
  • Ajankohtaista
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttä
    • Meistä
    • Piiritoimisto
    • Piirihallitus
    • Kansanedustajat
  • Hyvinvointialueet
    • Itä-Uusimaa
      • Itä-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Keski-Uusimaa
      • Keski-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Länsi-Uusimaa
      • Länsi-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Vantaa-Kerava
      • Vantaa-Keravan aluevaltuutetut
Haku