Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Uudenmaan Kokoomus

  • Tervetuloa
  • Ajankohtaista
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttäLaajenna
    • Meistä
    • Piiritoimisto
    • Piirihallitus
    • Kansanedustajat
  • HyvinvointialueetLaajenna
    • Itä-UusimaaLaajenna
      • Itä-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Keski-UusimaaLaajenna
      • Keski-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Länsi-UusimaaLaajenna
      • Länsi-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Vantaa-KeravaLaajenna
      • Vantaa-Keravan aluevaltuutetut
Uudenmaan Kokoomus
Aluevaltuutettujen kirjoitukset | Länsi-Uusimaa | Yleinen

Mihin SoTe eurot vuotavat – tuottavatko ne terveyttä ja hyvinvointia? 

6.11.202429.10.2024 Reading Time: 3 minutes

Hyvinvointialueiden yleiskatteiseen rahoitukseen ehdotetaan yhteensä noin 26,2 miljardia euroa vuodelle 2025, kun esitys tälle vuodelle oli 24,7 miljardia euroa eli kasvua on 6.1 prosenttia. Tällä rahalla Suomessa tulisi tuottaa terveyttä ja hyvinvointia mahdollisimman paljon. Rahoituksen jakoperusteet hyvinvointialueiden kesken on katsottu olevan tarveperusteisia perustuen laskentamalliin, joka huomioi asukasmäärän, sosiaali- ja terveydenhuollon palvelutarvetta ja alueellisia olosuhteita kuvaavat tekijät.  

Tästä huolimatta hyvinvointialueet ovat eri tilanteissa taloudellisesti. Alijäämän määrä asukasta kohden vaihtelee huomattavasti niin, että ero on ääripäiden välillä yli 100 kertainen. Tätä ei selitä lähtötilanne mistä hyvinvointialueen toimintaa on lähdetty rakentamaan esim. väestön pohja, yhdistettävien kuntien määrän ja valmiustaso muutosvaiheessa. Tärkeää olisi selvittää, mikä tilannetta selittää.  

Jo neljättä vuosikymmentä lääkärinä toimineena en voi olla kauhistelematta, mitä meille nyt tapahtuu. YT-neuvottelutilanteet eivät ole aiemmin siintäneet edes kaukana horisontissa, kuten eivät sairaaloiden ja toimipisteiden kohtalon huoletkaan. 90-luvulta katsoen väestöpohjan muutos näkyy asiakaskunnassa ja sairastavuudessa. Ikääntyneiden hoitoon menee syystäkin moniverroin enemmän rahaa. Usean tilaston mukaan ikääntyneempi väestö ei kuitenkaan ole sairainta tai työkunnoltaan heikointa esim. mielenterveyshäiriöt.  

Lääkärin työn luonne on muuttunut. Enää ei ole aikaa potilaan kohtaamiselle vaan askaroidaan digitaalisesti suuri osa päivästä. Olemme terveydenhuollon digitalisaatiossa ihasteluvaiheessa, ja digitalisaation mahdollisesti tuottama terveyshyöty ei ole vielä realisoitunut. Hyödyn realisoiminen vaatii vielä oppimista ja lisätyötä. Toivon ettemme laske liikaa pikasäästötoiveita digitalisaation varaan.  

Osa lääkärin työstä on ohjattu hoitajille. Tämä trendi on kasvava siitäkin huolimatta, että lääkäreiden määrä on kasvanut esim. vuoden 2000 ja 2020 välillä yli kolmanneksella. Tässäkin on oltava varovainen. Olen saanut useita palautteita siitä, miten ensilinjan lääkärikontakti olisi säästänyt aikaa ja vaivaa ja silkkaa rahaa terveydenhuollolta. Ensilinjakohtaamisessa on oltava oikea ammattilainen ohjaamassa asiakasta oikealle polulle. Osaamiseen on panostettava.  

Myös kiireen tuntu on kasvanut, eikä työntekijöiden hyvinvoinnissa ole näkynyt paranemisen merkkejä. Olemme hoitaneet entistä terveempää väestöä entistä ponnekkaammin ja vaatimukset ovat uusien hoitomuotojen myötä vaan kasvaneet. Tämän vaikuttavuus on ollut kyseenalaista, sillä elinajan odotteemme on jopa laskusuunnassa.  

Huolestuttavina trendeinä terveydenhuollon kulukehityksestä voidaan havaita hallinnon menojen kääntyminen selvään nousuun. Tässä tilastossa ei edes näy suuri määrä ruohonjuuritason työntekijän työtä, jota hän tekee hallinnon eteen raportoidessaan ja klikkaillessaan tietojärjestelmän vaatimia rukseja mm. lainsäädännöstä tulevien lisävaatimusten siivittämänä. Nyt olisi tärkeää tarkastella kriittisesti raportoinnin laajuutta ja hyötyjä ja ryhtyä sanasta tekoihin norminpurun saralla.  

Huolestuttava trendi on myös se, että ns. halpaan järjestöjen tekemään terveydenedistämisen työhön ja kuntouttavaan toimintaa käyttämämme eurojen määrä jatkaa laskuaan. Tällainenhan on nimenomaan matalan kynnyksen ja ennaltaehkäisevää työtä, johon meidän pitäisi satsata.  

Terveydenhuolto heijastaa yhteiskunnallista kehitystä ja emme ole menossa hyvään suuntaan. Terve ja hyväkuntoinen ihminen on myös yhteiskunnallisesti tuottava, mutta tukeeko yhteiskuntamme nyt terveyttä ja hyvinvointia. Rahoitusta pitää ohjata toimintaan, jolla saamme tilanteen käännettyä ja tartuttua sairastuttaviin asioihin kuten liikkumattomuus ja runsas virtuaalimaailmassa oleskelu ja tukea enemmän ihmisten välistä kohtaamista ja yhdessä tekemistä. On kiinnitettävä oikeisiin asioihin huomiota, eli ruohonjuuritason työn tukemiseen.  

Arja Uusitalo 
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen aluevaltuutettu ja aluehallituksen jäsen 

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Hyvinvointialueiden talous on ajamassa päin seinää
SeuraavaJatka
Kompetenscentren är varmt välkomna  

Kokoomus.fi uutisia

  • Opposition hallituskritiikissä ei ole pohjaa eikä johdonmukaisuutta
  • Petteri Orpon puhe puoluevaltuustossa 7.6.2025
  • Velkahuoli heräsi keskustalla ja SDP:llä vasta, kun valta vaihtui
  • Yksityinen ja julkinen rinnakkain – Varhaiskasvatuksen palveluseteli lisää perheiden valinnanvapautta 
  • Yhteisiä sääntöjä ei rikota ilman seurausta - Näin Orpon hallitus panostaa sisäiseen turvallisuuteen

Verkkouutiset.fi

  • Kolmasosa Iranin ohjuskalustosta on tuhottu
  • Asiantuntijan 12 vinkkiä turvalliseen juhannukseen – ”vahdi aina tulta”
  • USU: Osa sote-alueista joutumassa arviointimenettelyyn
  • Kuluttaja-asiamies vie operaattorin oikeuteen, 30 päivän alinta hintaa ei kerrottu
  • Lääketeollisuudessa investoitiin lähes puoli miljardia euroa viime vuonna

Seuraa meitä

Facebook X Instagram

© 2025 Uudenmaan Kokoomus

Hallinnoi evästeiden suostumusta
Käytämme evästeiden kaltaisia tekniikoita laitteen tietojen tallentamiseen ja/tai käyttämiseen. Teemme tämän parantaaksemme selauskokemusta ja näyttääksemme (muita kuin) henkilökohtaisia mainoksia. Suostumalla näihin tekniikoihin voimme käsitellä tällä sivustolla tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia. Suostumuksen epääminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Asetukset
Tekninen tallennus tai pääsy on tarpeen laillisessa tarkoituksessa sellaisten asetusten tallentamiseen, joita tilaaja tai käyttäjä ei ole pyytänyt.
Tilastot
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan tilastollisiin tarkoituksiin. Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan anonyymeihin tilastollisiin tarkoituksiin. Ilman haastetta, Internet-palveluntarjoajasi vapaaehtoista suostumusta tai kolmannen osapuolen lisätietueita pelkästään tähän tarkoitukseen tallennettuja tai haettuja tietoja ei yleensä voida käyttää tunnistamaan sinua.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.
Hallitse vaihtoehtoja Hallinnoi palveluita Hallitse {vendor_count} toimittajia Lue lisää näistä tarkoituksista
Näytä asetukset
{title} {title} {title}
Vieritä ylös
  • Tervetuloa
  • Ajankohtaista
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttä
    • Meistä
    • Piiritoimisto
    • Piirihallitus
    • Kansanedustajat
  • Hyvinvointialueet
    • Itä-Uusimaa
      • Itä-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Keski-Uusimaa
      • Keski-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Länsi-Uusimaa
      • Länsi-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Vantaa-Kerava
      • Vantaa-Keravan aluevaltuutetut
Haku