Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Uudenmaan Kokoomus

  • Tervetuloa
  • Eduskuntavaalit
  • Ajankohtaista
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttäLaajenna
    • Meistä
    • Piiritoimisto
    • Piirihallitus
    • Kansanedustajat
  • HyvinvointialueetLaajenna
    • Itä-UusimaaLaajenna
      • Itä-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Keski-UusimaaLaajenna
      • Keski-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Länsi-UusimaaLaajenna
      • Länsi-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Vantaa-KeravaLaajenna
      • Vantaa-Keravan aluevaltuutetut
Uudenmaan Kokoomus
Kansanedustajien blogit

Haatainen ja Kauma: Koulutus ja tasa-arvo avaimet Sahelin kehitykseen

13.12.2018 Reading Time: 2 minutes

Eduskunnan varapuhemies Tuula Haatainen ja kansanedustaja Pia Kauma (kok.) edustivat Suomea torstaina 13. joulukuuta Ranskan kansalliskokouksen järjestämässä parlamentaarisessa Sahel-huippukokouksessa. Tapaamiseen osallistui viiden Sahelin alueen valtion sekä niiden eurooppalaisten yhteistyömaiden parlamenttien puhemiehiä ja kansanedustajia. Kokouksen tarkoituksena oli etsiä keinoja pysyvään rauhaan ja yhteiskunnalliseen vakauteen Burkina Fason, Nigerin, Malin, Mauritanian ja Tšadin muodostamalla Saharan eteläpuolisen Afrikan alueella.

Sekä Haatainen että Kauma kertoivat puheenvuoroissaan, miten Suomi kehittyi sisällis- ja muista sodista huolimatta nykyiseksi hyvinvointiyhteiskunnaksi alle sadassa vuodessa. Kumpikin näki tasa-arvon ja koulutuksen olleen avainasemassa.

”Kaikki Suomen kansalaiset, naiset mukaan lukien, saivat oikeuden äänestää ja olla ehdolla vaaleissa jo ennen kuin Suomesta tuli itsenäinen valtio. Kestävää rauhaa ja turvallisuutta ei voi saavuttaa, jos toinen puoli väestöstä jätetään yhteiskunnallisen vaikuttamisen ulkopuolelle”, Haatainen totesi.

”Vuonna 1921 säädettiin yleinen oppivelvollisuus, joka koski sekä poikia että tyttöjä. Näen sen käännekohtana, jonka jälkeen naisten osuus työvoimasta ja korkea-asteen koulutuksesta alkoi kasvaa nykyisiin mittoihinsa. Pieni kansakunta ei voi hukata yhtään lahjakkuutta”, Kauma mainitsi.

Molemmat toivat esiin myös Suomen tukevan ulkopolitiikassaan naisten roolin vahvistamista rauhanvälityksessä ja –neuvotteluissa.

”Liberia on erinomainen esimerkki siitä, miten naisjärjestöjen sinnikäs työ sotivien osapuolten saamiseksi neuvottelupöytään toi lopulta tulosta ja kun rauhansopimuksen jälkeen maassa järjestettiin ensimmäiset presidentinvaalit, Afrikan ensimmäiseksi naispresidentiksi tuli valituksi Ellen Johnson Sirleaf”, Kauma sanoi.

Varapuhemies Haatainen kertoi puheenvuorossaan myös sosiaalisen luottamuksen merkityksestä yhteiskuntien rakentumiselle. Pohjoismaiden kokemusten pohjalta se, että ihmiset luottavat sekä toisiinsa että viranomaisiin, edistää niin taloudellista kuin yhteiskunnallistakin kehitystä.

”Jos pohjoismaisesta menestystarinasta olisi käsikirja, siinä olisivat ainakin seuraavat kappaleet: avoimuus, läpinäkyvyys ja korruption kitkeminen kaikissa muodoissaan, koulutukseen panostaminen, työttömyyden vähentäminen, kansalaisyhteiskunnan tukeminen ja hyvinvointimalli, joka estää yhteiskunnallisen luokkajaon”, Haatainen hahmotteli.

Haatainen nosti esiin myös suomalaisen metsäalan osaamisen ja toivoi, että sitä hyödynnettäisiin kamppailussa aavikoitumista ja kuivumista vastaan, sekä presidentti Tarja Halosen työn YK:n aavikoitumissopimuksen hyvän tahdon lähettiläänä.

Sahelin aluetta ovat nopean väestönkasvun, kuivuuden, köyhyyden ja nälänhätien lisäksi koetelleet poliittiset kriisit kuten Malin vuoden 2012 sotilasvallankaappaus ja sitä seuranneet levottomuudet. Ääri-islamilaiset järjestöt, terroristit ja muu rikollisuus tekevät alueesta asukkailleen turvattoman. Ranskan ja muiden EU-maiden tavoitteena on vakauttaa aluetta niin, ettei sieltä lähtisi liikkeelle uutta siirtolaisaaltoa kohti Eurooppaa.

The post Haatainen ja Kauma: Koulutus ja tasa-arvo avaimet Sahelin kehitykseen appeared first on Pia Kauma.

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Uudenmaan Kokoomus nimesi kaksi ehdokasta lisää
SeuraavaJatka
Raija Vahasalo: Kansalaisten yksityisyyden suoja määriteltävä

Kokoomus.fi uutisia

  • Kokoomuksen eduskuntaryhmä: Suomen on voitava itse päättää, ketä Suomeen tulee
  • Kokoomuksen Valtonen: Tyttöjä ei tule peittää Suomessa
  • Kokoomuksen puoluevaltuusto käsitteli 232 puoluekokousaloitetta 
  • Eläinten hyvinvointi on sivistyneen yhteiskunnan mitta – Kokoomuksen 6 keinoa eläinten hyvinvoinnin parantamiseksi
  • Kokoomuksen puoluevaltuusto valitsi varapuheenjohtajiston kaksivuotiskaudelle 2026–2028

Verkkouutiset.fi

  • Älypuhelimesi sijaintitiedot voivat vaarantaa turvallisuutesi – asiantuntija varoittaa riskistä
  • Avain voi olla kotisi suurin riski
  • Poliisikansanedustaja haluaa kriminalisoida rappiostriimaamisen
  • PIN-koodille tuli haastaja – tämä voi korvata näpyttelyn
  • Kiina kehitti raketinheittimestä laukaistavan droonin – jäljet johtavat Venäjälle

Seuraa meitä

Facebook X Instagram

© 2026 Uudenmaan Kokoomus

Hallinnoi evästeiden suostumusta
Käytämme evästeiden kaltaisia tekniikoita laitteen tietojen tallentamiseen ja/tai käyttämiseen. Teemme tämän parantaaksemme selauskokemusta ja näyttääksemme (muita kuin) henkilökohtaisia mainoksia. Suostumalla näihin tekniikoihin voimme käsitellä tällä sivustolla tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia. Suostumuksen epääminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Asetukset
Tekninen tallennus tai pääsy on tarpeen laillisessa tarkoituksessa sellaisten asetusten tallentamiseen, joita tilaaja tai käyttäjä ei ole pyytänyt.
Tilastot
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan tilastollisiin tarkoituksiin. Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan anonyymeihin tilastollisiin tarkoituksiin. Ilman haastetta, Internet-palveluntarjoajasi vapaaehtoista suostumusta tai kolmannen osapuolen lisätietueita pelkästään tähän tarkoitukseen tallennettuja tai haettuja tietoja ei yleensä voida käyttää tunnistamaan sinua.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.
  • Hallitse vaihtoehtoja
  • Hallinnoi palveluita
  • Hallitse {vendor_count} toimittajia
  • Lue lisää näistä tarkoituksista
Näytä asetukset
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Vieritä ylös
  • Tervetuloa
  • Eduskuntavaalit
  • Ajankohtaista
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttä
    • Meistä
    • Piiritoimisto
    • Piirihallitus
    • Kansanedustajat
  • Hyvinvointialueet
    • Itä-Uusimaa
      • Itä-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Keski-Uusimaa
      • Keski-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Länsi-Uusimaa
      • Länsi-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Vantaa-Kerava
      • Vantaa-Keravan aluevaltuutetut
Haku