Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Uudenmaan Kokoomus

  • Tervetuloa
  • Eduskuntavaalit
  • Ajankohtaista
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttäLaajenna
    • Meistä
    • Piiritoimisto
    • Piirihallitus
    • Kansanedustajat
  • HyvinvointialueetLaajenna
    • Itä-UusimaaLaajenna
      • Itä-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Keski-UusimaaLaajenna
      • Keski-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Länsi-UusimaaLaajenna
      • Länsi-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Vantaa-KeravaLaajenna
      • Vantaa-Keravan aluevaltuutetut
Uudenmaan Kokoomus
Uutiset

Orpo: Euroopasta vahvaa tukea Suomen Nato-jäsenyydelle

10.3.2022 Reading Time: 2 minutes

Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo osallistuu Pariisissa kokoomuksen eurooppalaisen kattopuolueen EPP:n huippukokoukseen. Tätä ennen Orpo vieraili Strasbourgissa Euroopan parlamentissa. Orpo tapasi vierailuillaan muun muassa komission puheenjohtajan Ursula von der Leyenin, parlamentin puhemiehen Roberta Metsolan, Viron pääministerin Kaja Kallaksen, Saksan CDU:n puheenjohtajan Friedrich Merzin, Moderaattien puheenjohtajan Ulf Kristerssonin sekä Latvian pääministerin Krisjanis Karinsin. Lisäksi Orpo tapasi sisarpuolueiden meppidelegaatioiden puheenjohtajia lukuisista EU-maista, kuten Saksasta, Ranskasta, Italiasta, Espanjasta, ja Ruotsista. Orpo piti myös puheen parlamentin suurimmalle EPP-ryhmälle.

”Näinä aikoina suhteiden vahvistaminen läntisten liittolaistemme kanssa on Suomelle äärimmäisen arvokasta. Tapaamisissani ilmeni vahvaa tukea Suomen Nato-jäsenyydelle. Ovet ovat nyt meille auki. Euroopan turvallisuustilanne on pysyvästi muuttunut, ja tämä tunnustetaan laajalti. Siksi tarvitsemme ripeästi uusia rakenteellisia ratkaisuja Euroopan vakauttamiseksi. Suomen ja Ruotsin jäsenyys puolustusliitto Natossa vahvistaisi koko Euroopan turvallisuutta, ja on siksi tärkeä kysymys myös rajojemme ulkopuolella”, Orpo sanoo.

Suomen turvallisuusratkaisut herättivät laajaa kiinnostusta tapaamisissa. Euroopassa vallitsee yhteinen ymmärrys lännen toimille Venäjän hyökkäystä vastaan.

”Koville sanktioille ja Euroopan puolustusyhteistyön vahvistamiselle on nyt tilausta. Eurooppa aikoo myös vähentää riippuvuuttaan venäläisestä fossiilienergiasta nopeasti. Irrottautuminen edellyttää koordinointia, nopeaa energiatehokkuuden parantamista ja vaihtoehtoisten energialähteiden osuuden kasvattamista. Tämä on tärkeä askel Putinin hallinnon heikentämiseksi”, Orpo sanoo.

Puheissaan EPP-ryhmälle Strasbourgissa ja EPP:n puoluejohtajille Pariisissa Orpo sanoi, että paluuta normaaliin Vladimir Putinin kanssa ei enää ole.

”Venäjä tekee Ukrainassa sotarikoksia. Aikaisempiin yhteistyömuotoihin ei ole enää paluuta. Siksi Venäjälle on asetettava taloudelliset ja sotilaalliset rajat. Pakotteista ei voida lipsua, ja niitä täytyy voimistaa. Niiden täytyy olla myös voimassa pitkään. Venäläisestä energiasta on irrottauduttava mahdollisimman pian. Samalla Euroopan on tiivistettävä puolustusyhteistyötään ja Pohjolan liityttävä Natoon”, Orpo sanoo.

Avainsanat: #EPP#Nato#nato-jäsenyys#Petteri Orpo#Tiedote

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Eemil Nuuttila eduskuntaryhmän talouspoliittiseksi asiantuntijaksi
SeuraavaJatka
Lähestymiskielto ei tuo nykyisin riittävää turvaa uhrille

Kokoomus.fi uutisia

  • Kokoomuksen eduskuntaryhmä: Suomen on voitava itse päättää, ketä Suomeen tulee
  • Kokoomuksen Valtonen: Tyttöjä ei tule peittää Suomessa
  • Kokoomuksen puoluevaltuusto käsitteli 232 puoluekokousaloitetta 
  • Eläinten hyvinvointi on sivistyneen yhteiskunnan mitta – Kokoomuksen 6 keinoa eläinten hyvinvoinnin parantamiseksi
  • Kokoomuksen puoluevaltuusto valitsi varapuheenjohtajiston kaksivuotiskaudelle 2026–2028

Verkkouutiset.fi

  • Älypuhelimesi sijaintitiedot voivat vaarantaa turvallisuutesi – asiantuntija varoittaa riskistä
  • Avain voi olla kotisi suurin riski
  • Poliisikansanedustaja haluaa kriminalisoida rappiostriimaamisen
  • PIN-koodille tuli haastaja – tämä voi korvata näpyttelyn
  • Kiina kehitti raketinheittimestä laukaistavan droonin – jäljet johtavat Venäjälle

Seuraa meitä

Facebook X Instagram

© 2026 Uudenmaan Kokoomus

Hallinnoi evästeiden suostumusta
Käytämme evästeiden kaltaisia tekniikoita laitteen tietojen tallentamiseen ja/tai käyttämiseen. Teemme tämän parantaaksemme selauskokemusta ja näyttääksemme (muita kuin) henkilökohtaisia mainoksia. Suostumalla näihin tekniikoihin voimme käsitellä tällä sivustolla tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia. Suostumuksen epääminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Asetukset
Tekninen tallennus tai pääsy on tarpeen laillisessa tarkoituksessa sellaisten asetusten tallentamiseen, joita tilaaja tai käyttäjä ei ole pyytänyt.
Tilastot
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan tilastollisiin tarkoituksiin. Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan anonyymeihin tilastollisiin tarkoituksiin. Ilman haastetta, Internet-palveluntarjoajasi vapaaehtoista suostumusta tai kolmannen osapuolen lisätietueita pelkästään tähän tarkoitukseen tallennettuja tai haettuja tietoja ei yleensä voida käyttää tunnistamaan sinua.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.
  • Hallitse vaihtoehtoja
  • Hallinnoi palveluita
  • Hallitse {vendor_count} toimittajia
  • Lue lisää näistä tarkoituksista
Näytä asetukset
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Vieritä ylös
  • Tervetuloa
  • Eduskuntavaalit
  • Ajankohtaista
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttä
    • Meistä
    • Piiritoimisto
    • Piirihallitus
    • Kansanedustajat
  • Hyvinvointialueet
    • Itä-Uusimaa
      • Itä-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Keski-Uusimaa
      • Keski-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Länsi-Uusimaa
      • Länsi-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Vantaa-Kerava
      • Vantaa-Keravan aluevaltuutetut
Haku