Kokoomuksen puoluekokous valitsi puoluevaltuuston kaudelle 2020-2022

Uutiset

Kokoomuksen puoluekokous Porissa valitsi sunnuntaina puoluevaltuuston jäsenet ja varajäsenet kaksivuotiskaudelle.

Helsingin Kokoomus

Sami Heistaro (varajäsen Perttu Hillman)

Kati Martinson (varajäsen Maarit Toveri)                                                 

Heini Rask (varajäsen Kirsi Sharma)                                                            

Juuso Mankonen (varajäsen Jukka Kymenvirta)                                                       

Nina Virto-Väisänen (varajäsen Niina Minkkinen)                                                  

Joonas Pulliainen (varajäsen Henri Kontkin)

Maria Miala (varajäsen Toni Pakarinen) 

Uudenmaan Kokoomus

Emmi Eteläsalo-Holmberg, Espoo (varajäsen Tapani Ala-Reinikka, Kauniainen)           

Matti Kairi, Aurinkorannikko (varajäsen Kaj Sundqvist, Lohja)

Jussi Koskinen, Espoo (varajäsen Joel Vanhanen, Espoo)

Janne Lepola, Loviisa (varajäsen Emma Holsti, Espoo)

Mikko Masalin, Kerava (varajäsen Arto Hägg, Nurmijärvi)

Sami Matikainen, Hyvinkää (varajäsen Kalle Ikkelä, Tuusula)

Christos Petriotis, Espoo (varajäsen Kari Kuusisto, Espoo)

Jari K. Sillanpää, Mäntsälä (varajäsen Leena Lujamaa-Reisner, Mäntsälä)                                                                        

Marianne Sipilä, Vantaa (varajäsen Sami Kanerva, Vantaa)

Jukka Väisänen, Hanko (varajäsen Leena Virkki, Kirkkonummi)

Varsinais-Suomen Kokoomus

Arvi Tolvanen, Turku (varajäsen Maria Yli-Jama, Turku)

Anu Perho, Turku (varajäsen Heidi Saario, Kaarina)

Mika Kortelainen, Salo (varajäsen Totti Nuoritalo, Somero)

Seppo Nikula, Uusikaupunki (varajäsen Pauliina Haijanen, Laitila)

Toni Forsblom, Naantali (varajäsen Susanna Virtanen, Nousiainen)

Sanna Pitkänen, Pöytyä (varajäsen Pasi Björk, Marttila)

Sanna Vauranoja, Kaarina (varajäsen Tanja Parkko, Raisio)

Niko Aaltonen, Turku (varajäsen Janika Takatalo, Turku)

Satakunnan Kokoomus

Ville Pääkkönen, Pori (varajäsen Eero Luoma, Pori)

Jere Saarela, Rauma (varajäsen Marika Leppänen, Rauma)

Kari Kähkönen, Kankaanpää (varajäsen Tinja Tähtinen, Huittinen)

Hämeen Kokoomus

Hanna Puntila, Hämeenlinna (varajäsen Minna Kyllinen, Lahti)
Juha Rostedt, Lahti (varajäsen Milla Bruneau, Lahti)
Niina Varjo, Heinola (varajäsen Jarkko Fågel, Hartola)
Sari Rautio, Hämeenlinna (varajäsen Kalle Lahtinen, Forssa)
Jukka Mursula, Riihimäki (varajäsen Jussi Tiensuu, Jokioinen)

Pirkanmaan Kokoomus

Mira Lindholm, Tampere (varajäsen Alireza  Abdali, Kangasala)

Jari Alkkiomäki, Kihniö (varajäsen Riina Aspila, Lempäälä)

Mira Anttila, Mänttä-Vilppula (varajäsen Ari Rautakorpi, Pirkkala)       

Anne-Mari Jussila, Tampere (varajäsen Katja Karintaus, Tampere)

Sari Strömsholm, Lempäälä (varajäsen Marja Sundström, Lempäälä)

Ilkka Sasi, Tampere (varajäsen Ilpo Rantanen, Tampere)      

Rainer Zeitlin, Pälkäne (varajäsen Harri Syrjäläinen, Kangasala)

Kaakkois-Suomen Kokoomus

Kai Savolainen, Kotka (varajäsen Mervi Visuri, Hamina)
Sirpa Laari, Kouvola (varajäsen Riku Nöjd, Kouvola)
Seppo Hujanen, Mäntyharju (varajäsen Ari Ora, Savonlinna)
Armi Salo-Oksa, Mikkeli (varajäsen Hanna Nuutinen, Luumäki)
Mikko Airas, Imatra (varajäsen Linda Brandt-Ahde, Lappeenranta)

Savo-Karjalan Kokoomus

Tuija Kastari, Kiuruvesi (varajäsen Sami Taimela, Lapinlahti)

Tommi Pesonen, Tohmajärvi (varajäsen Otto Elo, Joensuu)

Sakari Pääkkö, Kuopio (varajäsen Maija Svärd, Kuopio)

Keski-Suomen Kokoomus

Hanna Laakso, Laukaa (varajäsen Eero Peltola, Jämsä)

Anna Pärnänen, Jyväskylä (varajäsen Jarkke Kämäräinen, Jyväskylä)

Pohjanmaan Kokoomus

Jukka Joensuu, Alajärvi (varajäsen Pentti Haimakainen, Kokkola)
Veli-Matti Lillbacka, Kauhava (varajäsen Harri Salonen, Kurikka)
Antti Tuomela, Laihia (varajäsen Kyllikki Anttila, Seinäjoki)
Riitta Pääjärvi-Myllyaho, Vaasa (varajäsen Mikael Perjus, Kristiinankaupunki)
Riitta Maunula-Craycroft, Kauhajoki (varajäsen Riitta Koivula, Kauhajoki)

Pohjois-Pohjanmaan Kokoomus

Pekka Simonen, Oulu (varajäsen Martti Turunen, Kuusamo)            

Pauliina Valkovirta, Haapavesi (varajäsen Sebastian Stenfors, Oulu)

Mikko Korkeakoski, Ylivieska (varajäsen Kaisu Tuomi, Oulu)

Kainuun Kokoomus

Markus Leinonen, Kajaani (varajäsen Unto Väisänen, Sotkamo)

Lapin Kokoomus
Antti Kaarlela, Tornio (varajäsen Juhani Juuruspolvi, Rovaniemi)