Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Uudenmaan Kokoomus

  • Tervetuloa
  • Eduskuntavaalit
  • Ajankohtaista
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttäLaajenna
    • Meistä
    • Piiritoimisto
    • Piirihallitus
    • Kansanedustajat
  • HyvinvointialueetLaajenna
    • Itä-UusimaaLaajenna
      • Itä-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Keski-UusimaaLaajenna
      • Keski-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Länsi-UusimaaLaajenna
      • Länsi-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Vantaa-KeravaLaajenna
      • Vantaa-Keravan aluevaltuutetut
Uudenmaan Kokoomus
Uutiset

Kokoomusmepit: Unkarin ja Puolan kiristykselle ei tule antautua

16.11.2020 Reading Time: 2 minutes

Kokoomuksen europarlamentaarikot Petri Sarvamaa, Henna Virkkunen ja Sirpa Pietikäinen pitävät Puolan ja Unkarin päätöstä EU:n elvytyspaketin jarruttamisesta valitettavana, mutta odotettuna. Kokoomusmepeille niin sanotun oikeusvaltiomekanismin hyväksyntä on kynnyskysymys, jota ilman EU:n uutta monivuotista rahoituskehystä ei voida hyväksyä. 

Parlamentti ja neuvosto saavuttivat alustavan sovun oikeusvaltiomekanismia koskevan lain sisällöstä marraskuun alussa. Kokoomuksen europarlamentaarikkojen mukaan Suomen hallitus on ollut läpi lainsäädäntöprosessin asiassa oikealla kannalla, josta ei nyt tule joustaa. 

”Oikeusvaltiomekanismin säilyttäminen on ennakkoehto budjetin hyväksymiselle. Kyseessä on historiallinen saavutus, jota Euroopan kansalaiset ovat odottaneet vuosia. Emme voi antaa kahden rikkurimaan kaataa saavutettua sopua. Luotan Saksan puheenjohtajuuden kykyyn viedä uudistukset läpi. Mikäli uho jatkuu, on Suomen hallituksen toimittava määrätietoisesti”, sanoo parlamentin pääneuvottelijana oikeusvaltiomekanismia koskevassa mietinnössä toiminut Petri Sarvamaa.

Jäsenmaiden EU-suurlähettiläät hyväksyivät saavutetun oikeusvaltiosovun Coreper-kokouksessaan tänään 16.11. Samaan hengenvetoon Puola ja Unkari ilmoittivat aikovansa kaataa koronaelvytyksestä ja EU:n monivuotisesta rahoituskehyksestä saavutetut yhteisymmärrykset, mikäli oikeusvaltiomekanismi viedään lainsäädännöksi asti. Oikeusvaltiomekanismin hyväksyntä edellyttää vain määräenemmistöä jäsenmaista, kun taas elvytyspaketti ja monivuotinen budjetti kaikkien jäsenmaiden parlamenttien hyväksyntää.

”Eurooppa tarvitsee sekä elvytyspaketin että oikeusvaltiomekanismin. On alhaista, että Unkari ja Puola EU-tukien ja elvytysrahaston suurimpina hyötyjinä uhkaavat sovun kaatamisella. EU:lla on oltava käytössään toimivia keinoja asettaa ehtoja yhteisten verovarojen käytölle. Toimivan oikeusvaltiomekanismin hyväksyntä on tässä avainasemassa”, sanoo Sirpa Pietikäinen.

Käsittelyä joudutaan todennäköisesti jatkamaan huippukokoustasolla torstaina. Suomea kokouksessa edustaa pääministeri Sanna Marin (sd.). 

”Nyt on käsillä seuraavaan seitsemään vuoteen ainoa todellinen mahdollisuus puuttua negatiiviseen oikeusvaltiokehitykseen. Vetoan Suomen hallituksen vastuulliseen toimintaan tässä tärkeässä asiassa, joka on ollut myös Suomen tärkeitä tavoitteita EU-neuvotteluissa. Hallitus ei voi antaa oikeusvaltiomekanismin kaatua neuvostossa ja luotan siihen, että pääministeri Marin ei tällaista vaihtoehtoa hyväksy. On aika katsoa Unkarin ja Puolan bluffi”, sanoo Henna Virkkunen.

Avainsanat: #EU#Euroopan unioni#Henna Virkkunen#oikeusvaltio#Petri Sarvamaa#Sirpa Pietikäinen#Tiedote

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Anna-Kaisa Ikonen: Kokoomus ei puolueena kannata huumeiden laillistamista
SeuraavaJatka
Terapiatakuusta totta ennen joulua

Kokoomus.fi uutisia

  • Kokoomuksen eduskuntaryhmä: Suomen on voitava itse päättää, ketä Suomeen tulee
  • Kokoomuksen Valtonen: Tyttöjä ei tule peittää Suomessa
  • Kokoomuksen puoluevaltuusto käsitteli 232 puoluekokousaloitetta 
  • Eläinten hyvinvointi on sivistyneen yhteiskunnan mitta – Kokoomuksen 6 keinoa eläinten hyvinvoinnin parantamiseksi
  • Kokoomuksen puoluevaltuusto valitsi varapuheenjohtajiston kaksivuotiskaudelle 2026–2028

Verkkouutiset.fi

  • Älypuhelimesi sijaintitiedot voivat vaarantaa turvallisuutesi – asiantuntija varoittaa riskistä
  • Avain voi olla kotisi suurin riski
  • Poliisikansanedustaja haluaa kriminalisoida rappiostriimaamisen
  • PIN-koodille tuli haastaja – tämä voi korvata näpyttelyn
  • Kiina kehitti raketinheittimestä laukaistavan droonin – jäljet johtavat Venäjälle

Seuraa meitä

Facebook X Instagram

© 2026 Uudenmaan Kokoomus

Hallinnoi evästeiden suostumusta
Käytämme evästeiden kaltaisia tekniikoita laitteen tietojen tallentamiseen ja/tai käyttämiseen. Teemme tämän parantaaksemme selauskokemusta ja näyttääksemme (muita kuin) henkilökohtaisia mainoksia. Suostumalla näihin tekniikoihin voimme käsitellä tällä sivustolla tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia. Suostumuksen epääminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Asetukset
Tekninen tallennus tai pääsy on tarpeen laillisessa tarkoituksessa sellaisten asetusten tallentamiseen, joita tilaaja tai käyttäjä ei ole pyytänyt.
Tilastot
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan tilastollisiin tarkoituksiin. Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan anonyymeihin tilastollisiin tarkoituksiin. Ilman haastetta, Internet-palveluntarjoajasi vapaaehtoista suostumusta tai kolmannen osapuolen lisätietueita pelkästään tähän tarkoitukseen tallennettuja tai haettuja tietoja ei yleensä voida käyttää tunnistamaan sinua.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.
  • Hallitse vaihtoehtoja
  • Hallinnoi palveluita
  • Hallitse {vendor_count} toimittajia
  • Lue lisää näistä tarkoituksista
Näytä asetukset
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Vieritä ylös
  • Tervetuloa
  • Eduskuntavaalit
  • Ajankohtaista
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttä
    • Meistä
    • Piiritoimisto
    • Piirihallitus
    • Kansanedustajat
  • Hyvinvointialueet
    • Itä-Uusimaa
      • Itä-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Keski-Uusimaa
      • Keski-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Länsi-Uusimaa
      • Länsi-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Vantaa-Kerava
      • Vantaa-Keravan aluevaltuutetut
Haku