Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Uudenmaan Kokoomus

  • Tervetuloa
  • Eduskuntavaalit
  • Ajankohtaista
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttäLaajenna
    • Meistä
    • Piiritoimisto
    • Piirihallitus
    • Kansanedustajat
  • HyvinvointialueetLaajenna
    • Itä-UusimaaLaajenna
      • Itä-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Keski-UusimaaLaajenna
      • Keski-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Länsi-UusimaaLaajenna
      • Länsi-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Vantaa-KeravaLaajenna
      • Vantaa-Keravan aluevaltuutetut
Uudenmaan Kokoomus
Uutiset

Kokoomuksen Häkkänen: Marin johtaa harhaan sote-vihjailuillaan

18.2.2023 Reading Time: 2 minutes

Kokoomuksen varapuheenjohtaja Antti Häkkäsen mielestä SDP:n Sanna Marin johtaa suomalaisia harhaan vihjailemalla leikkauksista sosiaali- ja terveyspalveluihin. Häkkänen muistuttaa, ettei kokoomus ole esittänyt sosiaali- ja terveyspalveluista leikkaamista, vaan tulevien vuosien kustannusten kasvun hillitsemistä sote-uudistuksen alkuperäisen tavoitteen mukaisesti. VM:n arvion mukaan sote-kustannukset nousevat lähes 1000 miljoonaa euroa vuodessa. Kustannusten nousu johtaa voimakkaisiin veronkiristyksiin ja velkaantumiseen, ellei kustannuskasvua pyritä hillitsemään.

Pääministeri Sanna Marin väitti STT:n puheenjohtajahaastattelussa, että sosiaali- ja terveyspalvelujen tulevaisuuden kustannuskasvua hillitsevät toimenpiteet olisivat palveluista leikkaamista. Kokoomuksen varapuheenjohtaja Antti Häkkänen muistuttaa, että kustannuskasvun hillitseminen on koko sote-uudistuksen alkuperäinen tavoite.

Kokoomuksen talouspoliittisessa ohjelmassa on esitetty sote-palveluiden kustannusten kasvun hillitsemistä palveluiden tuottamistapoja uudistamalla. Puolue ei ole esittänyt leikkauksia palveluihin.

“Marinin väite suorista säästöistä sote-palveluihin on absurdi, sillä väestön ikääntymisen ja palvelutarpeen kasvun myötä kustannukset kasvavat vuosittain automaattisesti. Siksi palveluja on uudistettava tavalla, joka lisää palveluiden laatua mutta hillitsee kustannusten kasvua, jotta suuret veronkiristykset ja velanotto voidaan estää. Kaikki puolueet tietävät tämän tavoitteen ja tietävät myös sote-palvelujen ja julkisen talouden vakavan tilanteen. On hyvin erikoista, että SDP:n puheenjohtaja yrittää vaalien alla populistisesti johtaa suomalaisia harhaan puheella leikkauksista sote-palveluihin.”, Häkkänen kysyy.

Häkkänen muistuttaa, että VM:n arvion mukaan sote-kustannukset kasvavat jopa miljardi euroa vuodessa. Tämä tarkoittaa suomalaisille jatkuvia veronkiristyksiä ja velkaantumista, ellei oteta käyttöön parhaita palvelukäytäntöjä.

”Kustannusten kasvua voidaan hillitä ottamalla parhaat käytännöt joka puolella käyttöön. Kuntien vertailukelpoisissa sote-palveluissa on jopa 30%:n kustannuseroja. Siis saman palvelulaadun voi tuottaa joko kohtuullisella kustannuksella tai suurella kustannuksella. Jos parhaat käytännöt levitetään joka puolelle, saadaan samaan aikaan asiakkaille laadukkaita palveluja ja estettyä voimakasta kustannusten kasvua ja veronkiristyksiä. Siinä on koko sote-uudistuksen ydinasia yhdessä lauseessa. Tämän toteuttamiseen tarvitaan parempaa valtakunnallista ja alueellista johtamista”, Häkkänen sanoo.

Häkkäsen mukaan palveluiden laatua, kustannustehokkuutta ja vaikuttavuutta voidaan parantaa monituottajuudella eli yritysten ja järjestöjen osaamista hyödyntämällä. Kokoomus edistäisi muun muassa palveluseteleitä ja henkilökohtaista budjetointia sekä peruisi Marinin hallituksen toteuttaman Kela-korvausten leikkauksen.

”Tärkeintä on, että saamme perusterveydenhuollon kuntoon. Kun ihmisten terveyden ja hyvinvoinnin ongelmia voidaan ennaltaehkäistä ja hoitaa ajoissa kuntoon, säästyy sekä rahaa että inhimillistä kärsimystä. Hallituksen Kela-korvausten leikkaus oli huonoa terveyspolitiikkaa, sillä se lisää entisestään julkisen terveydenhuollon jonoja”, Häkkänen sanoo.

Avainsanat: #Antti Häkkänen#Politiikka#sote#Tiedote

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Hyvinvoinnin edistäminen yhdessä on tärkeää
SeuraavaJatka
”Jos teistä olisi kiinni, Sanna Marin, ei Suomi olisi vieläkään hakemassa Natoon”

Kokoomus.fi uutisia

  • Kokoomuksen Valtonen: Tyttöjä ei tule peittää Suomessa
  • Kokoomuksen puoluevaltuusto käsitteli 232 puoluekokousaloitetta 
  • Eläinten hyvinvointi on sivistyneen yhteiskunnan mitta – Kokoomuksen 6 keinoa eläinten hyvinvoinnin parantamiseksi
  • Kokoomuksen puoluevaltuusto valitsi varapuheenjohtajiston kaksivuotiskaudelle 2026–2028
  • Huominen voi yllättää hyvälläkin – Kokoomus käynnisti optimismikampanjan

Verkkouutiset.fi

  • Kremlin hyökkäys hyytyy – Ukraina iskee takaisin useilla rintamilla
  • ”Tämä on vuosisadan yrittäjäteko”
  • Pankkitilillä 67000 euroa, mutta asumistukea maksettiin silti
  • ”Työmatkat on ajettava ja tavaran on liikuttava”
  • Tuomioistuimen pääsykielto tehoaa kauppojen häiriköihin

Seuraa meitä

Facebook X Instagram

© 2026 Uudenmaan Kokoomus

Hallinnoi evästeiden suostumusta
Käytämme evästeiden kaltaisia tekniikoita laitteen tietojen tallentamiseen ja/tai käyttämiseen. Teemme tämän parantaaksemme selauskokemusta ja näyttääksemme (muita kuin) henkilökohtaisia mainoksia. Suostumalla näihin tekniikoihin voimme käsitellä tällä sivustolla tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia. Suostumuksen epääminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Asetukset
Tekninen tallennus tai pääsy on tarpeen laillisessa tarkoituksessa sellaisten asetusten tallentamiseen, joita tilaaja tai käyttäjä ei ole pyytänyt.
Tilastot
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan tilastollisiin tarkoituksiin. Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan anonyymeihin tilastollisiin tarkoituksiin. Ilman haastetta, Internet-palveluntarjoajasi vapaaehtoista suostumusta tai kolmannen osapuolen lisätietueita pelkästään tähän tarkoitukseen tallennettuja tai haettuja tietoja ei yleensä voida käyttää tunnistamaan sinua.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.
  • Hallitse vaihtoehtoja
  • Hallinnoi palveluita
  • Hallitse {vendor_count} toimittajia
  • Lue lisää näistä tarkoituksista
Näytä asetukset
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Vieritä ylös
  • Tervetuloa
  • Eduskuntavaalit
  • Ajankohtaista
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttä
    • Meistä
    • Piiritoimisto
    • Piirihallitus
    • Kansanedustajat
  • Hyvinvointialueet
    • Itä-Uusimaa
      • Itä-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Keski-Uusimaa
      • Keski-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Länsi-Uusimaa
      • Länsi-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Vantaa-Kerava
      • Vantaa-Keravan aluevaltuutetut
Haku