Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Uudenmaan Kokoomus

  • Tervetuloa
  • Ajankohtaista
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttäLaajenna
    • Meistä
    • Piiritoimisto
    • Piirihallitus
    • Kansanedustajat
  • HyvinvointialueetLaajenna
    • Itä-UusimaaLaajenna
      • Itä-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Keski-UusimaaLaajenna
      • Keski-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Länsi-UusimaaLaajenna
      • Länsi-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Vantaa-KeravaLaajenna
      • Vantaa-Keravan aluevaltuutetut
Uudenmaan Kokoomus
Ehdokkaiden blogit | Uutiset | Yleinen

Nuorten rikollisuus Suomessa ja Euroopassa

13.5.202413.5.2024 Reading Time: 1 minute

Suomi kohtaa nykyään kasvavaa nuorten rikollisuutta, mikä edellyttää huomion kiinnittämistä ja toimenpiteitä sen hillitsemiseksi. Vaikka nuorten tekemien rikosten määrä on kasvanut, Suomi ei ole vielä lähelläkään Euroopan rikollisimpia maita.  

Euroopassa järjestäytyneen rikollisuuden rajat ylittävä uhka on lisääntynyt voimakkaasti, mikä vaatii tiukempia toimenpiteitä ja yhteistyötä. Erityisen huolestuttavaa on lasten ja nuorten rekrytointi järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Kasvava nuorten tekemien rikosten määrä vaatii ripeitä toimenpiteitä. On tärkeää katsoa totuutta silmiin ja toimia tilanteen korjaamiseksi. 

Laadukas varhaiskasvatus ja varhainen puuttuminen ongelmiin voivat estää nuorten rikollisuuden kierre ja tarjota paremman tulevaisuuden. Yhteistyö eri toimijoiden välillä on ratkaisevan tärkeää, jotta saavutetaan laajempi ja tehokkaampi vaikutus nuorten elämään. Viranomaisten yhteistyötä on tehostettava. 

Poliisi tekee hyvää työtä jengiytymisvaarassa olevien nuorten parissa estääkseen näitä siirtymästä järjestäytyneeseen rikollisuuteen ja muodostamasta todellista uhkaa yhteiskunnalle. Siksi on tärkeää, että poliisilla on riittävästi voimavaroja ylläpitää uskottavaa kiinnijäämisriskiä. Kaiken kaikkiaan rikosten rangaistusten koventamista tulisi tarkastella rikoslajeittain eikä vain yleisellä tasolla. 

Suomen tilanne ei ole vielä toivoton, mutta se vaatii jatkuvaa ja määrätietoista työtä nuorten rikollisuuden hillitsemiseksi. On aika ryhtyä toimiin, ei pelkästään puhua. Yhdessä voimme luoda turvallisemman ympäristön kaikille meille, Suomessa ja Euroopassa. 

Mika Kasonen  

Ylikonstaapeli
Kaupunginhallituksen puheenjohtaja
Alue- ja kaupunginvaltuutettu
Pelastuslautakunnan puheenjohtaja 

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Länsi-Uusimaa tarvitsee toimivan sairaalaverkon
SeuraavaJatka
Länsi-Uudellamaalla ratkaistaan hyvinvointiyhteiskunnan tulevaisuus 

Kokoomus.fi uutisia

  • Henrik Vuornos: Hallitus panostaa lähes 60 miljoonaa euroa nuorten ja pitkäaikaistyöttömien työllistymiseen
  • Kokoomuksen eduskuntaryhmä julkaisi startup-ohjelman: 2040-luvulla yksi maailman 20 arvokkaimmasta yrityksestä Suomesta
  • Maaret Castrén: Vauhtia talouskasvuun ja helpotusta koteihin
  • Oskari Valtola: Turvallinen koti kuuluu jokaiselle
  • Puolustusvaliokunnan kokoomusedustajat: Naisiin kohdistuvalle häirinnälle on oltava nollatoleranssi

Verkkouutiset.fi

  • Yle: Wolt on valmiina alkoholin kotiinkuljetuksiin
  • Venäjä: Sotilaat ovat niin heikkoa ainesta että värvääjäkin muuttui epäisänmaalliseksi
  • Venäläiset testaavat autobensiiniä pienkoneissa räjähdysvaarasta huolimatta
  • Suomen julkiset menot ovat paisuneet rajusti 20 vuodessa – nämä erät ovat kasvaneet eniten
  • Haaveiletko kirkkohäistä? Yksi ehto voi estää vihkimisen

Seuraa meitä

Facebook X Instagram

© 2026 Uudenmaan Kokoomus

Hallinnoi evästeiden suostumusta
Käytämme evästeiden kaltaisia tekniikoita laitteen tietojen tallentamiseen ja/tai käyttämiseen. Teemme tämän parantaaksemme selauskokemusta ja näyttääksemme (muita kuin) henkilökohtaisia mainoksia. Suostumalla näihin tekniikoihin voimme käsitellä tällä sivustolla tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia. Suostumuksen epääminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Asetukset
Tekninen tallennus tai pääsy on tarpeen laillisessa tarkoituksessa sellaisten asetusten tallentamiseen, joita tilaaja tai käyttäjä ei ole pyytänyt.
Tilastot
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan tilastollisiin tarkoituksiin. Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan anonyymeihin tilastollisiin tarkoituksiin. Ilman haastetta, Internet-palveluntarjoajasi vapaaehtoista suostumusta tai kolmannen osapuolen lisätietueita pelkästään tähän tarkoitukseen tallennettuja tai haettuja tietoja ei yleensä voida käyttää tunnistamaan sinua.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.
  • Hallitse vaihtoehtoja
  • Hallinnoi palveluita
  • Hallitse {vendor_count} toimittajia
  • Lue lisää näistä tarkoituksista
Näytä asetukset
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Vieritä ylös
  • Tervetuloa
  • Ajankohtaista
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttä
    • Meistä
    • Piiritoimisto
    • Piirihallitus
    • Kansanedustajat
  • Hyvinvointialueet
    • Itä-Uusimaa
      • Itä-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Keski-Uusimaa
      • Keski-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Länsi-Uusimaa
      • Länsi-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Vantaa-Kerava
      • Vantaa-Keravan aluevaltuutetut
Haku