Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Uudenmaan Kokoomus

  • Tervetuloa
  • Eduskuntavaalit
  • Ajankohtaista
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttäLaajenna
    • Meistä
    • Piiritoimisto
    • Piirihallitus
    • Kansanedustajat
  • HyvinvointialueetLaajenna
    • Itä-UusimaaLaajenna
      • Itä-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Keski-UusimaaLaajenna
      • Keski-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Länsi-UusimaaLaajenna
      • Länsi-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Vantaa-KeravaLaajenna
      • Vantaa-Keravan aluevaltuutetut
Uudenmaan Kokoomus
Uutiset

Moniammatillisessa yhteistyössä ratkaisu oppilaiden hyvinvointiin ja oppimiseen

2.3.2023 Reading Time: 2 minutes

Lehdissä on viime aikoina otsikoitu Suomen laskeneista oppimistuloksista, oppilaiden huonosta voinnista sekä kurin puutteesta kouluissa. 

Viimeiset kolme vuotta ovat olleet yhteiskunnallisesti haasteellisia. On ollut pandemia, sota Euroopassa jatkuu, energian hinta on noussut ja inflaatio laukkaa. Nämä tekijät ovat lisänneet lasten ja nuorten turvattomuuden tunnetta ja epävarmuutta, mikä näkyy koulujen arjessa. Seuraavan hallituksen on puututtava näihin asioihin muutenkin kuin rahaa jakamalla. Nyt tarvitaan erityisesti opetustoimen, sosiaali- ja terveyspalveluiden sekä nuorisotoimen tiiviimpää moniammatillista yhteistyötä.

Kouluissa on muutettava käytänteitä ja palattava takaisin perusasioihin. Nyt ei tarvita poukkoilevia uudistuksia, lyhytaikaisia kokeiluja uusista hienoista opetusjärjestelmistä vaan opettajille työrauhaa tehdä omaa perustyötään oppilaiden oppimisen ja hyvinvoinnin eteen. Tämä ei kuitenkaan yksin riitä vaan kouluihin tarvitaan eri toimijoiden apua ja tukea, jotta oppilaille ja heidän perheilleen saadaan matalan kynnyksen palveluita ajoissa. Tällä hetkellä kouluissa sammutetaan tulipaloja eikä koulun aikuisten osaaminen riitä esimerkiksi  ahdistuksesta tai masennuksesta kärsivien oppilaiden auttamiseen. Jos haluamme matalan kynnyksen palveluita kouluihin, hyvä vaihtoehto olisi saada hyvinvointialueille psykiatrisia sairaanhoitajia.  He voisivat tukea sekä että oppilaita ja auttaa muuttamaan koulujen toimintatapoja, joilla mahdollistaa oppilaan koulunkäynnin ja arjen onnistuminen. Psykiatriset sairaanhoitajat voisivat tarvittaessa ohjata oppilaita pääsemään hoitopolulle  sekä olla yhteyshenkilö koulun, vanhempien ja hoitotahon välillä. 

Poissaolot ovat lisääntyneet tiettyjen oppilaiden kohdalla. Oppilaiden poissaoloja seurataan ja poissaolojen puuttumisen mallia on kehitetty selkeäksi,ja opettajan työtä helpottavaksi. Opettaja ja vanhemmat tietävät periaatteet sekä mitä tapahtuu tiettyjen poissaolotuntien ylittymisen jälkeen. Tärkeintä on selvittää poissaolojen syy ja miten palata takaisin opintielle. Kun poissaolojen määrä saavuttaa tietyn rajan, koulu tekee lastensuojeluilmoituksen. Tällöin asioiden pitää edetä seuraavan kaavan mukaan; ensin keskustellaan perheen ja oppilaan kanssa. Tämän jälkeen otetaan koulu keskusteluihin mukaan ja sovitaan yhteiset toimenpiteet, jolla pyritään saamaan oppilas kouluun ja pysymään koulussa. Oppilaan tueksi voidaan koulun toimintojen ja vanhempien yhteistyön lisäksi lisätä mm. sosiaaliohjausta (nuoren kanssa keskustellaan, mitä hän haluaa tulevaisuudelta ja miten siihen pääsee), perhetyötä (vahvistetaan vanhemmuutta) tai nimetä tukihenkilö (oppilas kiusattu tai yksinäinen). 

Muutos pitää saada aikaiseksi ennen kuin  lasten ja nuorten haasteet kasvavat valtaviksi ja monimutkaisiksi, ja aiheuta syrjäytymisriskiä. Vuodenvaihteessa kuraattorit ja koulujen psykologit siirtyivät hyvinvointialueille. Tämä tuo uusia mahdollisuuksia tehdä tiiviimpää moniammatillista yhteistyötä hyvinvointialueiden eri palvelualueiden ja kuntien sivistystoimen ja nuorisotoimen kanssa. Nyt on aika madaltaa raja-aitoja eri toimijoiden välillä ja puhaltaa yhteen hiileen lasten ja nuorten hyvinvoinnin ja oppimisen eteen.

Virpi Räty
Konsultoiva erityisopettaja
Eduskuntavaaliehdokas

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Enemmän tekemistä Suomeen!
SeuraavaJatka
Valtion omistuksia yrityksissä tulee vähentää

Kokoomus.fi uutisia

  • Kokoomuksen eduskuntaryhmä: Suomen on voitava itse päättää, ketä Suomeen tulee
  • Kokoomuksen Valtonen: Tyttöjä ei tule peittää Suomessa
  • Kokoomuksen puoluevaltuusto käsitteli 232 puoluekokousaloitetta 
  • Eläinten hyvinvointi on sivistyneen yhteiskunnan mitta – Kokoomuksen 6 keinoa eläinten hyvinvoinnin parantamiseksi
  • Kokoomuksen puoluevaltuusto valitsi varapuheenjohtajiston kaksivuotiskaudelle 2026–2028

Verkkouutiset.fi

  • Plastiikkakirurgi AL:lle: Plastiikkakirurgia on paljon muutakin kuin moni ajattelee
  • Nuoret mopoilivat kaupassa – ”Sanattomaksi vetää”
  • Varjolaivaston tankkereihin asennetaan verkkoja ja renkaita
  • Fortumin johtaja KL:lle: Suomen voimalaitosten lähellä liikkuu drooneja
  • Droonivyöry Venäjälle, suuri jalostamo liekeissä

Seuraa meitä

Facebook X Instagram

© 2026 Uudenmaan Kokoomus

Hallinnoi evästeiden suostumusta
Käytämme evästeiden kaltaisia tekniikoita laitteen tietojen tallentamiseen ja/tai käyttämiseen. Teemme tämän parantaaksemme selauskokemusta ja näyttääksemme (muita kuin) henkilökohtaisia mainoksia. Suostumalla näihin tekniikoihin voimme käsitellä tällä sivustolla tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia. Suostumuksen epääminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Asetukset
Tekninen tallennus tai pääsy on tarpeen laillisessa tarkoituksessa sellaisten asetusten tallentamiseen, joita tilaaja tai käyttäjä ei ole pyytänyt.
Tilastot
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan tilastollisiin tarkoituksiin. Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan anonyymeihin tilastollisiin tarkoituksiin. Ilman haastetta, Internet-palveluntarjoajasi vapaaehtoista suostumusta tai kolmannen osapuolen lisätietueita pelkästään tähän tarkoitukseen tallennettuja tai haettuja tietoja ei yleensä voida käyttää tunnistamaan sinua.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.
  • Hallitse vaihtoehtoja
  • Hallinnoi palveluita
  • Hallitse {vendor_count} toimittajia
  • Lue lisää näistä tarkoituksista
Näytä asetukset
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Vieritä ylös
  • Tervetuloa
  • Eduskuntavaalit
  • Ajankohtaista
  • Tapahtumat
  • Ota yhteyttä
    • Meistä
    • Piiritoimisto
    • Piirihallitus
    • Kansanedustajat
  • Hyvinvointialueet
    • Itä-Uusimaa
      • Itä-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Keski-Uusimaa
      • Keski-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Länsi-Uusimaa
      • Länsi-Uusimaa aluevaltuutetut
    • Vantaa-Kerava
      • Vantaa-Keravan aluevaltuutetut
Haku